חוזרת לעבוד? טיפים להכנת מלאי חלב אם שאוב

גלה גווין

חופשת הלידה בארץ היא מהקצרות בעולם – רק 14 שבועות תמימים. המזון הטבעי היחיד שמתאים לתינוקות כה צעירים הינו חלב אמם. היום בו המוצקים יחליפו לפחות ארוחה אחת עוד לא נראה באופק… לפעמים אמא יכולה להישאר עם התינוק עוד כמה חודשים… אבל מה לעשות כשהדבר לא מתאפשר? במה להאכיל את התינוק במשך היום הארוך כאשר האמא נמצאת בעבודה?

יש אמהות שמחליטות להתחיל עם המוצקים לפני הגיל המומלץ לטעימות, אחרות מעבירות את התינוק לתחליפי חלב, והשאר מתחילות להכין מלאי חלב שאוב ומתכננות לשאוב במקום העבודה. אין ספק, שזה הפתרון המושלם עבור התינוק! מי מכיר אוכל טעים יותר ובריא יותר מחלב אם שהוכן בידי האמא האוהבת?! אבל במקביל לכל היתרונות שבחלב השאוב, לא נשכח ששאיבות יומיומיות הן משימה לא קלה עבור האמא. חוץ מזה, תמיד קיימים ספקות: "האם אצליח לשאוב מספיק חלב? האם אספיק להכין מלאי הולם? מה נעשה אם מלאי החלב יסתיים לפני שהפיצפון יעבור למוצקים?"

באמת, מה עושים כשיש מחסור בחלב אם שאוב?

קודם כל הייתי ממליצה לבדוק כמה חלב מקבל התינוק בכל ארוחה. בדרך כלל בארוחה אחת תינוקות צורכים בין 60 ל-120 מ"ל חלב אם. לאחר גיל שישה שבועות מנת הארוחה כמעט ולא גדלה (להבדיל מתמ"ל). זה קורה הודות ליכולת הספיגה המדהימה של חלב האם בתוך מערכת העיכול של תינוקות וגם הודות לשינויים המתרחשים בהרכב החלב עם גדילתו של הילד. כמובן, כמות החלב שנמזוג אל תוך הבקבוק תסתכם ב-60 עד 120 מ"ל. אם התינוק אוכל בארוחה יותר מהכמות הזו, ייתכן שמדובר בהאכלת יתר. איך ניתן לוודא שהתינוק אוכל מספיק, אך יחד עם זאות למנוע האכלת יתר?

תחלה נטפל בתנוחת ההאכלה. בעת האכלה מבקבוק, תחזיקו את התינוק כמעט אנכית ביחס לרצפה ואת הבקבוק בערך אופקית. תנוחה זו מאפשרת לתינוק לשלוט בתהליך ההאכלה ולנהלו בהתאם לצרכים. כאשר הבקבוק מוטה יותר מדי, החלב זורם בכוחות עצמו אל תוך הפה של התינוק ולא נותן לו לעצור למנוחה או להפסיק את הארוחה. חוץ מזה, שיטת ההאכלה המתוארת מאריכה את הארוחות ומספקת מענה טוב יותר לצורך התינוק במציצה.

צילום: www.faylena.com

הנה עוד טריק נחמד למניעת האכלת יתר. כאשר התינוק כמעט שבע, סובבו את הבקבוק ותוציאו אותו מהפה. מיד לאחר מכן, הציעו לתינוק את הבקבוק חזרה. אם התינוק הסכים לקחת את הבקבוק, אפשרו לו לעשות כעשר תנועות מציצה ועוד פעם הוציאו את הבקבוק. כך חוזרים חלילה עד שהתינוק מפסיק להתעניין בבקבוק: מציעים בקבוק, סופרים עשר תנועות מציצה, מוציאים את הבקבוק.  

לפעמים אנחנו נוטים להציע לתינוקות בקבוק בכל פעם שהם בוכים. לפעימים אף במצבים שהתינוק אינו רעב כלל. תינוקות לא רואים את השד של אמא כמקור המזון בלבד. הם זקוקים לו גם כהם מחפשים חום אנושי, נחמה, סיפוק הצורך במציצה. כדאי מאוד שמי שמטפל בילד בשעות היעדרות האם יחזיק את התינוק כמה שיותר בידיים, ישחק וידבר איתו, יציע לו מוצץ או ישא אותו במנשא.  

וידאת שאין האכלת יתר, אך עדיין יש מחסור בחלב אם שאוב? להלן מספר הצעות נפלאות עבורך להגברת כמות החלב:

  • תארגני לעצמך מקום נוח למטרת השאיבות. תחשבי איך תוכלי להפוך את זמני השאיבות לחוויה נעימה: אפשר לראות טלוויזיה או להתחבר לפייסבוק או להתקשר לחברה.
  • רוב הסיכויים שלא תצליחי לשאוב הרבה כשהינך לחוצה או מודאגת. תשבי בנחת, קחי כמה נשימות עמוקות… תסתכלי על התמונה של תינוקך, תחשבי עליו, היזכרי בריח העדין והחיוך המקסים שלו… את מרגישה שהחלב התחיל לזרום?
  • לאחר השאיבה באמצעות משאבת החלב, השלימי את התהליך בחליבה ידנית. זה יגביר את כמויות החלב השאוב וגם את ייצור החלב הכולל.
  • תשאבי תוך כדי ההנקה. זוהי אחת השיטות המוצלחות והיעילות ביותר!
  • לא כדאי לחכות עד שהשד מתמלא. בשד המלא ייצור החלב מתעכב, מה שמשפיע על הכמות הכוללת של החלב.
  • העצה הזו אולי קצת קשה ליישום, אבל… תשתדלי שלא לוותר על שינה סדירה ואוכל מזין!

חזרה לעבודה אחרי חופשת לידה זו בהחלט תקופה לא קלה בחיי האם, והתינוק והמשפחה כולה! אני רק מקווה שהטיפים הפשוטים שהבאתי בכתבה הנוכחית יעזרו לכן, האמהות, לדאוג פחות ולהרגיש טוב יותר בעת הפרידה.  

 

כתיבת תגובה