לחיות בכיף עם ילדים

גלה גווין

הייתי בהתלבטות מסוימת האם לפרסם את הכתבה באתר שלי, כי היא לא בדיוק קשורה לתינוקות… אבל באחד הפורומים ראיתי פרסום של אמא בהריון עם ילד שני שחששה מכך שלא תצליח להסתדר בבית עם שני ילדים. שאלה שלה באמת קישרה בין הכתבה שלי לתינוקות, לכן הינה היא.

חיי משפחה עם ילדים בהחלט בלתי צפויים ומלאי הפתעות. אנחנו מבקרים במקומות מעניינים, מגלים תחביבים חדשים ומכירים אנשים. אבל לפעמים יש תקופות שקטות, כאשר הדמיון כבר חסר רעיונות חדשים, ההורים פתאום מרגישים עייפים וחסרי רצון לעשות דברים וילדים מתים משעמום. התקופה הכי קשה מהבחינה הזאת הינה חופשת אוגוסט, כאשר נורא חם בחוץ וכל מקומות הבילוי והפנאי מלאים עד אפס מקום. הורים וילדים מוצאים את עצמם לכודים בין ארבעת הקירות של הבית למשך שבועיים שלמים וסופרים את הימים שנותרו עד תחילת שנת הלימודים.

לא נשמע הכי כיף שבעולם, נכון? אני גם חושבת כך, לכן פיתחתי שיטות משלי. מה אני עושה?

קודם כל אני קובעת מראש לוח זמנים לכל השבוע. זה מאוד עוזר לי להבין איפה אני נמצאת מבחינת הבילויים, תעסוקה לילדים, עבודות בבית, פגישות ואפילו אוכל. את כל אלה אני מכניסה את תוך התוכנית השבועית שלי. בנוסף אני רושמת את החגים וימי הולדת, פעילויות מיוחדות ומטלות שהייתי רוצה להספיק. אני לא מתחייבת על שעות ברורות, רק כותבת מה הייתי רוצה לעשות ביום נתון. לפי הצורך אני מכניסה פעילויות חדשות או משנה את הקיימות. מה אני לוקחת בחשבון בעת קביעת התוכנית:

  • דואגת לקבוע פעילות מחוץ לבית לפחות פעם ביומיים. יש אנשים שרוצים לצאת כל יום, יש כאלה שמעדיפים להיות בבית יותר. כל משפחה בוחרת מה שטוב לה.
  • מפגשים עם חברים של הבנות שלי לפחות פעמיים בשבוע. כאן אני רוצה להוסיף שהבנות שלי לא נמצאות במסגרת ולא רגילות לסביבה יומיומית של בני גילן. ייתכן מאוד שילדים אחרים ירצו לפגוש את חבריהם בתדירות יותר גבוהה.  
  • זה סעיף מאוד חשוב! אני גם אדם חי ויש לי צרכים משלי. למשל, להיות בקשר עם אנשים בוגרים שמעניינים אותי. לכן אני דואגת להכניס ללו"ז השבועי את מפגשי החברה עבורי. לרוב אני מאחדת בין כמה מטרות ומשוחחת עם אמהות אחרות כל עוד הילדים עסוקים בענייניהם.  
  • משאירה לעצמי הזדמנות להשאר בבית ולטפל במשק בית. הבנות בזמן זה יכולות לשחק לבד או להצטרף אלי. כמו כן, אני מכניסה לרשימה את כל המשימות שלי שאני יכולה לבצע יחד עם הבנות, כמו קניות בסופר או ביקור בדואר.
  • התוכנית בדרך כלל תואמת את סדר היום של המשפחה. למשל, אשתדל להיות בבית בזמן שבתי הצעירה ישנה צהריים.
  • אני תמיד זוכרת שהתוכנית שלי היא בגדר המלצה בלבד. תמיד יהיו דברים שלא נספיק לבצע וחלק מהתוכניות עלולות להשתנות.

כמו שכבר אמרתי, אנחנו לא דבוקים ללוח הזמנים שלנו. זה יותר דומה לרשימת דברים שאנחנו צריכים או היינו רוצים לעשות. תכנון מוקדם שכזה מאוד עוזר לקבוע פגישות עם חברים, למלא חללים בימים "משעמים" מדי, למצוא תעסוקה במידה ונוצר פרק זמן פנוי.  

עוד דבר אחד חשוב שכדאי לזכור בעת קביעת התוכנית השבועית של המשפחה – אתם לא חייבים לבדר ולהעסיק את הילדים ללא הפסק. גם הורים וגם ילדים זקוקים לזמן הפנוי כדי לנוח או להיות לבד עם המשחקים או לעסוק בתחביבים.

כאשר הכל מתוכנן היטב השבוע עובר מהר ובקלות. מספיקים לעשות יותר פעילויות, לפגוש יותר חברים, לסדר את הבית, ואפילו התפריט המשפחתי הופך למגוון יותר smiley

 

כתיבת תגובה