12 צעדים להנקה מאושרת

גלה גווין

למרות השימוש הרחב בתחליפי מזון בחברה המערבית, יותר ויותר נשים מעדיפות להניק את תינוקותיהן. החלטתן די מובנת – הרי רק חלב אם מספק לתינוק את כל החומרים הדרושים להתפתחותו, מחזק את מערכת החיסון שלו ואף מגן מפני מחלות! דווקא הרגעים הקסומים של הנקה יוצרים קירבה מיוחדת בין האם לתינוק, מחזקים את הקשר בין שניהם ומעניקים לרך הנולד תחושות יקרות של חום וביטחון!

יחד עם זאת, נשים רבות מטילות ספק ביכולתן להניק… "מקווה שאצליח להניק", "אניק אם יהיה לי חלב" – תשמעו משפטים אלה או דומים להם כמעט מכל אישה הרה, בייחוד לפני לידה ראשונה.

אין ספק, לפעמים קורים מצבים בהם אישה לא מסוגלת להניק בגלל תכונות פיזיולוגיות מיוחדות. אבל אחוז מקרים שכאלה קטן מאוד. לרוב, קשיים בהנקה מתעוררים בגלל חוסר ידע הולם בקרב האמהות הטריות וסובביהן. זאת בדיוק הסיבה למה החלטתי לדבר היום על הגורמים העשויים להשפיע על הצלחתה של ההנקה. על כל אחד מהסעיפים להלן אפשר לכתוב מאמר נפרד, במסגרת הכתבה אני אתן רק אזכור קצר לסוג ההשפעה של גורם זה או אחר על ההנקה. ובכן, מה גורם להנקה להתחיל בקלות רבה יותר:    

 1. התערבות רפואית מינימלית בתהליך הלידה – נשים שחופשיות לנוע לפי רצונן בזמן הלידה, בממוצע יולדות יותר קל ויותר מהר[1]. חלק מהתרופות המקובלות לשימוש בלידות, מרתקות את האישה למיטה או מגבילות אותה בצורה זו או אחרת. לידה ממושכת מעייפת את היולדת ואת התינוק – דבר שעלול להשפיע לרעה על איכות תפיסת השד. בנוסף לכך, תרופות מסויימות מדכאות את ייצור ההורמונים האחראיים על ייצור ושחרור החלב אצל האם או לגרום לתינוק להיות ישנוני מדי ולחוסר רצון לינוק.  

 2. להצמיד את התינוק לשד מוקדם ככל האפשר – המצב המושלם הוא פשוט לשים את התינוק על חזהה של האם מיד לאחר הלידה ולתת להם להיות ככה לפי רצונם. אמא ויילוד מקבלים הזדמנות מצוינת להכיר אחד את השני מקרוב. לעתים קרובות תינוק נצמד לראשונה לשד בדיוק ברגעים אלה.

 3. שהייה משותפת של האם והתינוק בכל שעות היממה – או "ביות מלא" במושגי בתי החולים בארץ – כשאמא נמצאת בקרבת התינוק שלה ברוב שעות היממה היא מצליחה לזהות את הסימנים המוקדמים שלו לרעב ומתחילה להניק כשהתינוק עדיין שלו ומוכן לשתף פעולה. לעומת זאת, תינוקות מגיעים ממחלקת היילודים כשהם רעבים מאוד. במצב כזה הם לא מצליחים לתפוס את השד בניסיון הראשון ובכיהם עשוי להלחיץ את האם ולגרום לקשיים עם שחרור החלב.

 4. מגע עור לעור – מחקרים מראים שחום ומגע פיזי גורמים להפרשה מוגברתשל הורמון אוקסיטוצין האחראי על שיחרור החלב מהשד.

 5. הנקות לפי דרישה – לא מסתכלים על שעון – בשבועות הראשונים לאחר לידה תינוקות עדיין לא מספיק מיומנים וחזקים בכדי להוציא מהשד מנת חלב גדולה בהנקה בודדת. לעתים קרובות הם נרדמים תוך כדי היניקה ולאחר מנוחה של כרבע שעה, מתעוררים וחוזרים לינוק. אמהות טריות וסובביהן בדרך כלל מיחסים התנהגות שכזו למחסור בחלב, אבל זה לא כך באמת. מרבית תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם יונקים בצורה כזו. יניקה ללא הגבלה מגבירה את ייצור החלב בשד ומבטיחה כמות חלב מספקת לתינוק.  

 6. הנקות לילה – דווקא בשעות הלילה מופרש הורמון הפרולקטין האחראי על ייצור החלב. הנקות לילה חשובות במיוחד בשבועות הראשונים לחיי התינוק.

 7. הימנעות משימוש בבקבוקים ומוצץ בחודש הראשון לחיי התינוק – צורת יניקה מהשד שונה משמעותית מטכניקת המציצה של פטמה מלאכותית. שוני זה יכול לבלבל את התינוק וכתוצאה מכך, לגרום לקשיים עם תפיסת השד או לתחושות מכאיבות אצל האם.

 8. הימנעות מהאכלה בתחליפי חלב – לא תאמינו עד כמה קטנה קיבתו של יילוד! אם במקום חלב אם תינוק כה צעיר יקבל תחליף, קיבתו תתמלא עד מהרה והוא לא ירצה לינוק. הפחתת היניקות מהר מאוד תביא לירידה בייצור החלב.

 9. מאותן הסיבות שתיארתי בסעיף הקודם לא מומלץ לתת מים לתינוקות יונקים כל עוד הם לא מקבלים מזון נוסף.

 10. גישה חיובית ותמיכת הסובבים – קשה להמשיך ולהתעקש על ההנקה כשכולם סביבך טוענים שאין לך מספיק חלב, נכון?

 11. שינה מספקת והזנה בריאה ואיכותית של האם הם תנאי הכרחי להרגשה פיסית טובה ולמצב רוח חיובי. זה מאפשר לגפך לפנות את כל המשאבים לייצור החלב ולא לבזבזם על שמירת בריאותך.

 12. פנייה מידית ליועצת הנקה מקצועית במקרים של בעיות. אם יש לך ספק כלשהו, או תינוקך לא עולה כראוי במשקל, או יש כאבים בשד… אל תחכי! חפשי מדריכה או יועצת הנקה טובה וצלצלי אליה מיידית! המציאות היא כזאת, שפתרון כל בעיה בהנקה דורש כלל לא פחות זמן ממה שלקח לך לייצר אותה! כמו כן, בכל עת את יכולה לקבל עזרה טלפונית ללא תשלום בליגת לה לצ'ה – הארגון הבינלאומי לתמיכה בנשים מניקות. מידע נוסף על פעילותה של ליגת לה לצ'ה בישראל את יכולה למצוא באתר שלה: www.lllisrael.org.il

 

לפעמים הדברים מתרחשים לא לפי הצפוי. בייחוד זה נכון בכל הקשור למהלך הלידה והימים הראשונים שלאחריה. כל ההמלצות לעיל בהחלט יכולות לסייע במניעת בעיות בשלבים המוקדמים של ההנקה, אך זאת לא הדרך היחידה. אני בטוחה שתצליחי! הקשיבי לאינטואיציה האמהית שלך, עשי את מה שאת יכולה ותשמרי על הבטחון העצמי שלך!

 

[1]1997, Albers, L., Anderson, D., Cragin, L., Daniels, S., Hunter, C., Sedler, K., Teaf, D. (1997). The relationship of ambulation in labor to operative delivery. Journal of Nurse-Midwifery, 42(1), 4-8.

כתיבת תגובה