היל"ה – ניוזלטר דצמבר 2012

hila_new

שלום לך!

אני רוצה לחלוק איתך את חוויה שהייתה לי החודש. ביקרה אצלי חברת ילדות שלי. היא שהתה תקופה בעקבה, עיר בירדן ממזרח לאילת, והחליטה לקפוץ לביקור קצר בישראל. היו ברשותה שלושה ימי חופש שבהם היא תכננה לחצות פעמיים את הגבול בין ישראל לירדן, להגיע בתחבורה ציבורית מאילת לחיפה, איפה שאני גרה, ולחזור חזרה… וגם רצתה לבקר באתרי תיירות של שלושת הערים הגדולות שלנו: ירושלים, תל-אביב וחיפה. רמזתי לחברה שלי שאינני רואה את התוכנית שלה כניתנת ליישום. היא לא התייחסה לזה… ואז התחלתי לחשוב איך אוכל לעזור לה במה שהיא מבקשת. ואת יודעת מה? הצלחנו!!! היא טיילה איתי ברחובות יפו העתיקה, התרשמה מאורות עזריאלי, ערכנו סיור בגנים הבהאים ובשכונות חיפה, היא ראתה את הכותל המערבי והסתובבה ברובע הנוצרי של ירושלים העתיקה… ואני למדתי מזה לקח חשוב מאוד – לא לוותר על חלומות גם כשהדברים נראים לא הגיוניים ובלתי אפשריים! אני מאחלת גם לך להאמין שכל דבר הוא אפשרי ויום אחד לראות את חלומותיך מתגשמים!

גלה

מהדורת חודש דצמבר:

להניק אחרי קיסרי? אין בעיה!

תוכנית פעילויות מתקרבות – מהרו להירשם!

 

קריאה מהנה!
 

רעיה וגלה

http://www.mindeat.co.il

http://galagwynn.co.il/

 

מידע נוסף על הפרויקט וגליונות קודמים של הניוזלטר ניתן למצוא כאן

כמו כן, ניתן להצטרף לרשימת התפוצה שלנו על ידי שליחת מייל עם פרטיכם לכתובת ממנה יצא הניוזלטר או דרך העמוד "צור קשר" באתר של רעיה או של גלה.

 

להניק אחרי קיסרי? אין בעיה!
גלה גווין

 

לפי הדוח האחרון של החברה לרפואת האם והעובר שיעור הניתוחים הקיסריים בארץ עמד בשנת 2011 על 19.4%. נתון זה מצביע על כך שכל יולדת חמישית בארץ צריכה להתמודד עם תופעות שמלוות ניתוח קיסרי. אחת התופעות הללו הינו קושי בהנקה.

קושי זה אינו מקרי. כאבים באיזור התפר מונעים מאמא טריה להתמקם בתנוחת הנקה אופטימלית, המון משאבים מושקעים בשיקום לאחר הניתוח ופחות מוקצים לטיפול בתינוק… חוץ מזה, במהלך לידה נרתיקית מופרשים הורמונים שונים אשר "מודיעים" למוח שנולד תינוק חדש ובכך מאותתים לו שצריך להתחיל ולייצר חלב. בלידה קיסרית כל המנגנונים הללו מדוכאים מעט, לכן המוח מקבל הוראה על ייצור החלב באיחור…

יחד עם זאת, למרות כל המכשולים הקיימים, הנקה אחרי ניתוח קיסרי היא אפשרית ואף הכרחית לחיזוק הקשר בין האם לתינוק (bonding) ולהחזרתו מהירה יותר של הרחם למימדיו המקוריים. מה יכול להקל על תחילת ההנקה במקרה של ניתוח קיסרי? כמעט כל העצות שנתתי לך בכתבה על תחילת ההנקה מתאימות גם כאן, אבל יש גם כמה הבדלים:

 

 1. היכרות והצמדה מוקדמת לשד. אם את נמצאת בהכרה בזמן הניתוח והתינוק מרגיש טוב ולא זקוק לטיפולים דחופים, זכותך להתעקש על כך שיניחו אותו עליך. תוכלו להביט אחת על השני, להכיר ולהניח אבן יסוד ראשונה לקשר ביניכם. תלטפי אותו, שאפי את הריח העדין שלו, הצמידי אליו את הלחי… לא פעם אחת קורה שדווקא במהלך ההיכרות הראשונית שכזו הגוף שלך מקבל איתות על סיום הלידה ומתחיל לייצר חלב. במידה ואין אפשרות להכיר ולהניק את תינוקך עוד בחדר הניתוח, תבקשי שהדבר ייעשה בהזדמנות הראשונה.

 2. תנוחות הנקה אחרי קיסרי. הנקה בתנוחת הפוטבולכל אישה מוצאת את התנוחה שמתאימה לה ולתינוק שלה. בדרך כלל אחרי ניתוח קיסרי נשים לא מסוגלות או מפחדות להניק בישיבה. אפילו הנקה בחצי שכיבה עלולה להכאיב. במצבים אלה תנסי להניק בשכיבה על הגב. תזדקקי לסיוע של אדם נוסף אשר יניח את התינוק לרוחב החזה שלך הרחק מאיזור החתך ויחזיק אותו בזמן ההנקה.
  אופציה נוספת היא להניק בתנוחת הפוטבול כאשר התינוק נמצא מתחת לבית השחי שלך ורגליו מאחוריך. אם את עדיין מתקשה לשבת, בקשי ממלוויך להתיישב לצד מיטתך, להביא את התינוק אל מתחת לזרוע ולהחזיק כל עוד את מניקה. השתמשי בכריות כדי להתמקם בצורה שהכי נוחה לך!  

 3. שהייה משותפת של האם והתינוק (המכונה גם בשם "ביות מלא") ומגע עור לעור עושים פלאים! הדברים מחזקים את הקשר בין האמא הטרייה לבין התינוק שלה וגם עשויים לקדם את ההנקה באופן משמעותי. נכון להיום רוב בתי החולים בארץ מאפשרים ביות מלא. בימים הראשונים לאחר ניתוח קיסרי רוב היולדות מתקשות בלקום לתינוק לכל דרישה, לכן כדאי לחשוב על סיוע של אדם נוסף. אבי התינוק יוכל לעזור לך במשך כל שעות היום, אבל לשעות הלילה תצטרכי לארגן סיוע נשי. זאת יכולה להיות אמך, חמותך, אחותך, חברה או מלווה בתשלום. בשנים האחרונות נשים רבות מזמינות דולה פוסט-פארטום לצורכי ליווי לילה.

 4. הגעת החלב. בימים הראשונים לאחר לידה מופק בשד הקולוסטרום. זהו חלב ראשית שהוא יותר סמיך מהחלב הרגיל ועשיר יותר בחומרים מזינים. כמותו קטנה מאוד, אך זוהי כמות המזון שצריך תינוקך בימי חייו הראשונים. כעבור מספר ימים הקולוסטרום הופך בהדרגה לחלב. גם אחרי לידה רגילה החלב מגיע ביום השלישי ואילך. אם עברו כבר מספר ימים עדיין אין לך חלב, ייתכן שתצתרכי להאכיל את תינוקך בתרכובת מזון. תתחילו עם הפורמולה רק במקרה שכמות חיתולים רטובים ומלוכלכים שמייצר התינוק היא מתחת לנורמה. אל תמהרי לאכיל את תינוקך מבקבוק, ישנן גם אופציות נוספות: כפית, כוס קטנה, מערכת SNS*. שימי לב לכמות הפורמולה בכל ארוחה. בתמונה את יכולה לראות כמה קטנה קיבתו של תינוק:  
  קיבולת קיבת תינוק לפי גיל
  בכל מקרה אני ממליצה לדבר עם יועצת הנקה לפני שמתחילים עם תרכובות מזון.

 5. תינוק מסרב להתחבר לשד. זהו בהחלט מצב שיכול לקרות. אל תדאגי, בדרך כלל זה עניין זמני – גם תינוקך צריך להתאושש אחרי הלידה. היעזרי בסבלנות, החזיקי אותו כמה שיותר עור אל עור, הציעי לו לינוק מדי פעם, תאכילי אותו בחלב שאוב ותזמיני יועצת הנקה טובה.  

 

כפי שאת רואה, לידה בניתוח קיסרי לא מהווה מכשול בלתי פתיר להנקה. פחות חשוב איך ילדת… הדברים שבאמת קובעים הם הרצון העז שלך להניק, תמיכת הסובבים ועזרה מקצועית זמינה.

 

SNS = supplemental nursing system *
 

 

חדשות ופעילויות תמקרבות

במסגרת מפגשי אמהות ותינוקות של בוקר ימי שלישי קיימתי הרצאת העשרה מיוחדת בנושא רצפת האגן. מהי רצפת האגן? מה תפקידה? איך נגרמים נזקים לרצפת האגן? מה אנחנו יכולות לעשות כדי לשמור עליה?
בהתחשב שמדובר בשעות הבוקר, ההיענות הייתה מרשימה: באו נשים עם תינוקות, וגם הריוניות בשלבים שונים של ההריון, וגם אחת כזו שרק מתכננת… היה מדהים! משתתפות המפגש לא רק קיבלו מידע שימושי על רצפת האגן, הן גם הכירו ביניהן, יצרו קשרים חדשים וגם חשבו על רעיונות שבכלל לא עלו לי בראש!
נראה לי שנקיים מפגשי העשרה מסוג זה מדי חודש. נותר רק לבחור נושא 🙂

בינתיים אנחנו נמשיך עם הפעילות השגרתית במפגשי אמהות ותינוקות בכרמל בימי ג' בבוקר – פעילות חינמית וכיפית לאמהות לעתיד ולאמהות בחופשת לידה
הפרטים בטלפון: 050-2221214
 

ממשיכה ההרשמה לסדנה "ממתינים לנכדים" בשפה הרוסית

סדנה חווייתית חסרת תקדים לסבתות וסבים שרוצים להיות בעניינים!

2 מפגשים מרתקים בהם נדבר על הורות וסבאות, יחסים במשפחה המורחבת, טיפול בתינוק והנקה, תקשורת עם נכדים ועוד.

הורים לעתיד! כדאי לכם למהר ולרשום את הוריכם, באמת!

הסדנה הקרובה תערך בשפה הרוסית!

מועדי הסדנא – 06.01.2013 ו-09.01.2013, בשעה 17:00

מקום המפגשים: חיפה, קרוב למרכז הכרמל
לפרטים נוספים (בשפה הרוסית)
לחצי כאן

 

ממשיכה ההרשמה לסדנת אימהות לאחר לידה "אימהות חטובות" – הסדנה כוללת היבטים בתזונה בריאה לאחר לידה , חזרה לשגרה והתעמלות חווייתית יחד עם התינוק.

6 מפגשים פעם בשבוע בימי ב' 09:30 – 11:30, תאריך פתיחה: 07.01.2013

החלה ההרשמה לסדנת "חזרה לשגרה/גזרה לאחר לידה"

 

את בהריון ורוצה לשמור על תזונה בריאה וגוף חטוב?

רוצה יחס אישי? תוכנית ליווי אישי בתקופת ההריון

לפרטים: http://www.mindeat.co.il/my-products

 

תוכנית ליווי אישי בשיטת MindEat "את יכולה להגיע לגוף חלומותייך"

לפרטים:  http://www.mindeat.co.il/mentoring  

 

כמו כן אנחנו ממשיכות בייעוצים הפרטיים בתחומי התזונה הבריאה, הנקה, טיפול בתינוקות, תמיכה בנשים לאחר לידה וגמילה מחיתולים.

 

להרשמה ומידע נוסף: 050-2221214, 052-9771231

 

נשמח לראותכם באירועים שלנו!

לחזור להתחלה