רוצים לחזק את הקשר עם ילד? תכינו ביחד עוגה!

לא מזמן נתקלתי בכתבה בשם "פעילות משותפת מאחדת את האבות ואת בנותיהם". הכתבה עצמה הייתה די משעממת, אבל הנושא שלה דווקא עניין אותי. כל הורה מנוסה מרגיש באופן אינטואיטיבי את השפעתה החיובית של פעילות משותפת על מערכת היחסים עם הילד. יתרה מכך, תעסוקה משותפת מחזקת את היחסים בין בעל ואישה, בין אחים, בין חברים ובכל קבוצת אנשים אחרת.  למה באמת כל כך חשוב לבלות זמן איכות ביחד כדי לשמור על קשרים חזקים במשפחה?

פסיכוטרפיסט קנדי גורדון ניופלד, שהקדיש את רוב חייו המקצועיים לחקר היחסים בין הורים לילדים, מאמין שהתקשרות הינה הבסיס העיקרי למערכת יחסים תקינה בין האנשים. בספרו המפורסם "Hold On to Your Kids" הוא כותב:

"בפסיכולוגיה התקשרות היא הלב של היחסים ושל תפקוד החברה. בעולמם של אנשים התקשרות הינה שאיפה לשמירה על הקשר, קרבה, אינטימיות: שאיפה פיסית, התנהגותית, רגשית ופסיכולוגית… בלעדיה משפחה לא יכולה להתקיים כמשפחה."

גורדון ניופלד מציין שש דרכים להרגיש התקשרות:

  1. קרבה פיסית: קשר עין, הרחת ריח מוכר, שמיעת קולות יקרים, נגיעותיו של האדם הקרוב.
  2. דמיון. בילדים צעירים מאוד זה בא לידי ביטוי בחיקוי והעתקה של אנשים אהובים. בגילאים מבוגרים יותר הדמיון מתבטא דרך ההזדהות עם אובייקט ההתקשרות: הורה, זמר, חברים.
  3. שייכות ונאמנות: התייחסות אל אובייקט ההתקשרות כאל רכוש פרטי, צורך להיות נאמן לאדם הנבחר ולציית לו.
  4. משמעות והערכה: הצורך להרגיש שצריכים אותך, שיש מישהו שמעריך אותך.
  5. קרבה רגשית: תחושות של חום, חיבה ואהבה.
  6. הרצון להיות מוכר: לדעת שהאדם מכיר אותך היטב וגם לחלוק עמו סודות משותפים.  

IMG_0583_cropפעילות משותפת של הורה וילד מספקת לפחות ארבע מתוך ששת הדרכים להרגיש התקשרות שתוארו. זוהי התשובה לשאלה למה בעצם פעילות משותפת משמרת ומחזקת את הקשר, תורמת להתפתחות תקינה של מערכת היחסים ומובילה אל הקרבה האמיתית.

אני חושבת שרובכם לא זקוקים לעזרה במציאת תעסוקה משותפת הולמת. מובן שתינוקות קטנים לא לוקחים חלק פעיל בענייני המבוגרים, אבל הם בהחלט יכולים לצפות מקרוב. ילד גדול יותר מסוגל להשתתף כבר במגוון פעילויות שמתוכן תוכלו לבחור את הכי מרתקת שתעניין את כל הצדדים. אתם יכולים לעשות ביחד את עבודות הבית, לטפל בעציצים, להרכיב פאזל, להכין מתנות לחג, לתפור בגדים לבובות, לבנות מבצר לאבירים, לעסוק בפעילות גופנית… מתאימה כל פעילות מהנה שמספקת לכם מטרה משותפת.

יחד עם זאת, עם כל התועלת שאנו מפיקים מפעילות משותפת עם ילדנו, לפעמים יש אכזבות. אני רוצה להזכיר לכם, הורים יקרים, שילדים צעירים הם עדיין ילדים צעירים. לכן:

  • הם לא תמיד רוצים לעסוק במה שאתם מציעים להם. במקרה כזה אתם יכולים לדחות את הפעילות המתוכננת למועד אחר או להתחיל בה לבדכם. ברוב המקרים ילד יצטרף תוך זמן קצר או יתיישב לידכם ויעסוק בענייניו.
  • ככל שילד צעיר יותר, כך קטן הזמן שהוא מסוגל להקדיש לאותו נושא. כדאי לכם להיות מוכנים לכך שילד יאבד עניין בפרוייקט לפני השלמתו. אפשר לעשות אותו בחלקים או לסיים לבד.
  • ילדים, כמו המבוגרים, אוהבים להרגיש שצריכים אותם. לכן, עדיף לבחור בפרוייקט שיהיה לו שימוש בעתיד: לאפות עוגה, להכין צעצוע, לארוז מתנות או לצייר שלט לדלת הדירה או לתיבת הדואר. לא חסר פעילויות מרתקות, תבחרו את זו שנעימה לכם ולכל משתתפי החגיגה.  

כתיבת תגובה