הצילו! התינוק שלי התקלקל!

גלה גווין

 

3af5957d69כל אימא בשלב זה או אחר מוצאת את עצמה בסיטואציה שכזו. את חיה עם ילד, מגדלת אותו, בונה לא סדר יום ושגרה, מחפשת גישה אליו, מפנימה את צורכיו… סוף כל סוף העניינים מתחילים לטקטק כמו שעון, כולם שמחים ומרוצים ופתאום.. הפתעה! – התנהגות תינוקך מתהפכת מהרגלים לראש. חלק מאימהות (בדרך כלל אלו אמהות מנוסות של יותר מילד אחד) משלימות עם המצב החדש, מתבוננות היטב בילד, מחפשות סיבות אפשריות שגרמו לשינויים וחוזרות על אותן הפעולות שעשו קודם לכן. רק שהפעולות מותאמות לתנאי הסביבה החדשים. באמהות אחרות זה גורם להלם. זה קורה בעיקר כאשר התינוק שהפך ל"בעיתי" היה רגוע ויחסית "נוח" בתקופה שקדמה לשינוי: מגיל אפס ידע להרדים את עצמו, ישן שינה ארוכה ובשעות קבועות, העסיק את עצמו, אכל טוב ועם תיאבון. לפחות זה היה כך רוב הזמן 🙂 לכן נהיה ברור, למה אמהות של תינוקות אלה נלחצות מהשינוי ולא מרוצות מהעובדה שילדיהן נעשה פחות "נוח".

"אי הנוחות" של תינוק בשנת חייו הראשונה מתבטאת בעיקר בשינוים בכמות ואיכות השינה, קשיים בהשכבה לשינה, אי-הסכמה של הילד לשהות הרחק מהמבוגר המטפל בו (או בגירסה יותר אגרסיבית – להיפרד מאימו. אפילו לזמן קצר). במקרים נדירים יותר קשיי האכלה גם נכנסים לקטגוריה הזו. בהשוואה לתקופת גן עדן שהייתה קודם הפרספקטיבות החדשות לא מעוררות התלהבות ושמחה. זה די ברור – הרי איכות חיי ההורים ירדה משמעותית… חייבת להוסיף שהורים לתינוקות שדרשו המון תשומת לב מרגע שנולדו, לא מסוגלים להבין את עומק הטרגדיה המתרחשת, כי איכות חייהם לא השתנתה משמעותית מיום הלידה. אבל בהחלט יש כאן טרגדיה.

עיקר הטרגדיה הוא בכך שהורי הילד לא היו מוכנים לשינויים שקרו. הם חוששים שעשו משהו שגרם ל"הידרדרות" או שלתינוק האהוב שלהם קרה דבר מה. כולנו יודעים שבמקרה של טעות שנבעה מפעולות לה נכונות, אפשר לבצע פעולות נכונות והבעיה תעלם. כמו כן, למדנו שבמקרה של תקלה בחפץ כלשהו, צריך לתקן את החפץ או להחליפו לחדש. במקרה של תינוק קשה מאוד להבחין בפעולה ספציפית שגרמה לתוצאות לא נעימות כל כך, לכן האופציה "ביצוע פעולות נכונות" לא באה בחשבון. להחליף תינוקות גם לא מקובל :), לכן האופציה היחידה היא לנסות ולתקן את זה ש"התקלקל". בדיוק במצב זה ההורים המיואשים מתחילים לפנות למומחים למיניהם או לרופאים ומרפאות. אך זהו לא הפתרון היחיד.

בשנת החיים הראשונה תינוקות כל כך משתנים שכל אדם, לאו דווקא מי שמתמחה בהתפתחות ילדים, ידע להבחין בהם. תינוק גדל במהירות בזק, תווי הפנים וצורת גופו משתנים, בוקעות וצומחות שיניים, תינוק רוכש מיומנויות רבות, מערכת הקול והדיבור מתפתחת גם היא. בהשוואה ליילוד רך, פעוט בן שנה נראה אדם אחר! את עוצמת השינויים אפשר להשוות רק לתקופת ההתבגרות, וכולנו יודעים כמה קשיים חווים מתבגרים ומשפחותיהם בתקופה זו!

לכן כל הורה חייב ללמוד את המנטרה שתקל עליו בתקופת השינוים בילד: "הוא גדל. הוא פשוט גדל". תזכירו זאת לעצמכם ותראו כמה משקל יורד מכתפיכם.יודעים למה? כי זה אומר שפעלתם נכון, לא פישלתם וגם התינוק המקסים שלכם לא התקלקל ולא נפגם. פשוט חלו שינויים טבעיים בהתפתחותו ושינויים אלה דווקא מצביעים על כך שהכל בסדר. אגב, אף יועץ או רופא בעולם לא יוכל להחזיר לכם את הילד כמו שהוא היה בעבר: הוא איננו, הוא השתנה וגדל. מומחה יכול אולי טיפ-טיפה לעזור לכם ליישר את הביטויים של השנוי או להשלים עמם.  

אז מה הלאה? תינוקות עד גיל שנה עוד לא יודעים לתכמן, גם עם הסובבים משדרים לכם אחרת. אם תינוק בשנת חייו הראשונה רוצה משהו זהו סימן שהוא זקוק לזה, זהו הצורך שלו כרגע. כשאתם יודעים ומקבלים זאת, תפקידכם נהיה פשוט ביותר: להבין מהו הצורך של ילדכם ולמלא אותו בלי לשכוח גם על הצרכים שלכם 🙂

תבחנו בעיון את ביטויי ההתנהגות החדשים ונסו להבין מה גרם להם. למשל, התעוררויות לילה תכופות יכולות לנבוע מבקיעת שיניים והכאב הכרוך בכך, או מהתרגשות יתר אחרי יום עמוס, או משינוי בטמפרטורת החדר, או אפילו מרעב (זוכרים שהילד גדל?). תבדקו איך תוכלו לעזור לתינוק להתמודד עם הבעיה.

יחד עם זאת תעריכו איך שינוי בהתנהגות הילד השפיע על חייכם. מה מתוך המצב החדש מוצא חן בעיניכם ומה לא כל כך. תשאלו את עצמכם: "למה אני רוצה להחזיר את התינוק הקודם, ה"נוח" יותר? מה אשיג בכך?" רוב הסיכויים שבתור המטרה העיקרית תציינו מנוחה או זמן פנוי. בהתחשב בנסיבות הקיימות, איך תוכלו לקבל את הרצו? אולי כדאי להביא מטפלת או להזמין קרוב משפחה שיעזור לכם? אולי חלק מהדברים תוכלו להשיג גם עם ילד ער או כאשר הוא נמצא במנשא? המציאו, נסו דברים חדשים, תשאלו אמהות אחרותן. וזכרו שחלק מהתופעות הלא נעימות שקורות לנו ולילדנו הן זמניות. למשל, נובעות מקפיצות גדילה, מחלה או משינויים במזג האוויר. במצבים אלה בכלל אין כל כך מה לעשות, אלא פשוט להזכיר לעצמכם שהדבר זמני ויעבור בקרוב. יש סיכוי שבחלק מהדברים תצטרכו להתפשר, אבל לרוב קיימים פתרונות רבים ומגוונים שיאפשרו לכם לספק את הצרכים של התינוק ושל הוריו בלי לפגוע באף אחד מהצדדים.

כתיבת תגובה