איך למנוע סימני מתיחה בהריון

גלה גווין

הרבה נשים סובלות מסימני מתיחה בדרגות שונות בזמן הריון ואחרי לידה. בדרך כלל סימני מתיחה מופיעים באיזור הבטן, בית החזה וירכיים.

למרבה הצער, אין אישה שיכולה להרגיש בטוחה בקשר לצרה הזו. גם אם הצלחת להימנע מזה בהריון הראשון, בהריונות הבאים הדברים עלולים להשתנות. קיימות מספר סיבות להיווצרותם של סימני מתיחה: גמישות לא מספקת, יכולת התחדשות חלשה של העור, נטייה גנטית, עלייה חדה או גדולה מדי במשקל הגוף… גם ירידה חדה במשקל עלולה לגרום להופעתם של סימני מתיחה באיזורים הבעיתיים. במהלך מחקר אחד נבדקו 324 יולדות, כ-48 שעות לאחר לידה. המחקר הראה שנשים צעירות (מתחת לגיל 30, ובעיקר בנות העשרה) סבלו יותר מסימני מתיחה מיולדות מבוגרות יותר. בנוסף נמצא שככל שמשקל היולדת או המשקל שהיא צברה בזמן הריון או משקל היילוד גבוה יותר, כך גדל הסיכוי של האישה להופעתם של סימני מתיחה[1].

עוד גורם אחד שמשפיע על התפתחות סימני מתיחה הוא טיפול בסטרואידים או רמה גבוהה של הורמונים מסוג גלוקוקורטיקואידים בדם, שאחד מהם הוא קורטיזון המכונה גם "הורמון הלחץ". עליה חדה של רמת הגלוקוקורטיקואידים בדם מהווה מנגנון הסתגלות הגוף למצבי לחץ, בזמן אירוע טראומטי, דימומים או פציעות. אך במקביל לכך "הורמוני הלחץ" אחראיים להתפתחותם של סימני מתיחה על העור. הורמונים אלה מעכבים היווצרות ברקמות העור של סיבים הנחוצים מאוד לשמירה על אלסטיות העור הגדל במהירות רבה. מחסור בחומרי גלם הולמים מוביל למתיחת יתר של העור, וכתוצאה מזה, לקרעים.

אז איזה טיפול מניעתי אפשר להציע לנשים הרות בכל זאת? אגיד לכן את האמת, אני לא מכירה תכשיר או טיפול שבטוח שומר על העור, אך קיימים מספר דברים שכדאי לבצע ובכך להוריד את הסיכויים להתפתחות סימני מתיחה או למזער את הנזק.

  1. במהלך ההריון כולו למרוח באיזורי הבטן, בית החזה והיריכיים קרם לחות שמכיל אחוז גבוה של ויטמין E. עדיף לבחור תכשירים טבעיים, ללא חומרים משמרים או תוספים סינתטיים. היום התכשירים הפופולאריים ביותר בקרב נשים הרות בישראל הם של חברות וולדה, Mommy Care, Perrigo, בייבי-טבע[2]. קיימים גם קרמים ומשחות אחרים. תסתכלו היטב על מרכיבי התכשיר ותבחרו לפי העדפותכן. אני רוצה לציין שרוב חומרי גלם לייצור קרמים למניעה וטשטוש סימני מתיחה יקרים יחסית. דבר זה משפיע, כמובן, על עלות המוצר הסופי. זה אולי המקום להציע ליקירכן לעשות לכן מתנה מפנקת בתחילת ההריון או, להיפך, להעניק שי לחברות שלכן J.
  2. אתן יכולות להכין במו ידיכן את התכשיר למניעה וטשטוש סימני מתיחה. כמו שכבר הזכרתי, בראש ובראשונה נחפש חומרים שמכילים אחוז גבוה של ויטמין E. נשים רבות משתמשות בשמן נבט חיטה טבעי. הוא אכן מכיל ויטמין E, אך בריכוז נמוך יחסית. אבל הוא בהחלט יכול לשמש כשמן בסיס לתכשיר נגד סימני מתיחה על העור. לשמן נבט חיטה אפשר להוסיף שמן ויטמין E, שמן נר הלילה (מקור נפלא של חומרים מחדשי רקמות), שמן אובלפיחה (בייחוד עם יש כבר סימני מתיחה). להגברת הפעולה נוסיף שמנים אתריים של לבנדר, קמומיל, נרולי, ורד והדרים. שימו לב! למניעת אלרגיות ותופעות לוואי אחרות חשוב להיוועץ ברופא  לפני כל שימוש בשמנים אתריים. 
  3. להימנע מפציעות, מצבי לחץ ושימוש בסטרואידים. כמו שאתן זוכרות, רמה גבוהה של הורמון קורטיזול בדם פוגעת באלסטיות של העור ומגבירה סיכוייכן להיווצרות סימני מתיחה. אם בכל זאת נקלעתם למצב מלחיץ, תשתדלו לצאת ממנו בזריזות המירבית. וכמובן אל תשכחו לפנק את עצמכן!

לסיכום אני רוצה לאחל לכולכן הריון מהנה ולידה קלה! תמרחו קרם כל יום, הזכירו לסובביכן כמה חשוב להגן עליכן מפני מטרדים שונים ותהנו מכל רגע!

[1]

Atwal, G.S.S.; Manku, L.K.; Griffiths, C.E.M.; Polson, D.W. (2006). "Striae gravidarum in primiparae". British Journal of Dermatology 155 (5): 965–9. DOI:10.1111/j.1365-2133.2006.07427.x. PMID 17034526.

[2] אין לי כל קשר לחברות לעיל. כמו כן לא יצא לי לנסות את המוצרים שלהן. רשמתי את ההמלצות של אמהות ישראליות שראיתי בפורומים.

כתיבת תגובה