השיטה הטבעית למניעת הריון – מהי?

גלה גווין

תקופת הפוריות הנשית נמשכת בממוצע כ-35 שנים. לא פעם ולא פעמיים במשך התקופה הזו אישה שואלת את עצמה האם האמצעי למניעת הריון שהיא משתמשת בו כרגע באמת מתאים לה. חושבת, בודקת את השוק, מתייעצת עם הגניקולוג, שואלת חברות. ומנסה, מנסה…

לאחרונה, לצורך מניעת הריון לא רצוי, נשים רבות בארץ ובחו"ל החלו להשתמש בשיטת ה-IFAM, השיטה הטבעית למעקב פוריות. בכתבה הנוכחית שירלי פבליק, MPH מוסמכת בבריאות הציבור, תספר לנו איך עובדת השיטה ומהם חסרונותיה ויתרונותיה.

מהן השיטות הטבעיות?
השיטות ה"טבעיות" מבוססות למעשה על הבנת דרך הפעולה של מערכת הרבייה הנשית.
Integrative Fertility Awareness Method – השיטה המשולבת למודעות לפוריות, מושתתת על אותם גילויים מדעיים.

1158-humblebee-osierמערכת הרבייה הנשית משקפת את פעילותה באמצעות מספר רב של סימנים שמופיעים בצורה מחזורית. השיטה הטבעית מבוססת על מעקב יומיומי של חלק מהסימנים הללו שלפיהם ניתן לקבוע מה מצב הפוריות נכון לאותו יום ולפיכך לבחור כיצד לנהוג.

באמצעות מחקרים רבים שנעשו באנגליה, באוסטרליה ובארה"ב הצליחו החוקרים להגדיר את חוקיות הפעולה של מערכת הרבייה והתמקדו בשני מדדים שדרכם ניתן לעקוב, בקלות יחסית, אחר מחזור הפוריות. האחד הוא חום הגוף הבסיסי והשני הפרשות הנוצרות בצוואר הרחם. במהלך השנים התווסף פרמטר נוסף שהוא מעקב אחר שינויים במנח צוואר הרחם.

יעילות השימוש בשיטות הטבעיות תלויה בשימוש נכון ועולה ככל שלמשתמשת יותר ניסיון וכן שיתוף פעולה מצד בן הזוג. בשימוש נכון שיטות אלו עשויות להגיע אף ליעילות של למעלה מ99% *(בטבלה המצורפת מכונה השיטה המשולבת למעקב פוריות Symptothermal Method ).

באמצעות מעקב שיטתי, תיעוד ופענוח של שלשת הפרמטרים, יכולה כל אישה בגיל הפוריות לדעת האם היא בתקופה שבה היא יכולה להרות או לא. אישה אינה פוריה במשך מרבית ימי החודש, בניגוד לגבר המייצר זרעונים 24/7 (נשאלת השאלה למה סוגיית אמצעי המניעה הינה במרבית המקרים באחריות האישה…זהו נושא למאמר אחר).

לשיטה הטבעית מענה גם לתקופת ההנקה כך שאין צורך להמתין לחזרה למעגל הפוריות על מנת ללמוד. וכן התיחסות מיוחדת לתקופת גיל המעבר.

יתרונות השימוש בשיטה:

 • פשטות יחסית וזמינות של שלשת השיטות למעקב (חום השחר, בדיקת הפרשות צוואר הרחם, שינויים בצוואר הרחם עצמו)
 • ללא עלות
 • ללא תופעות לוואי וסיכונים בריאותיים.
 • המעקב מצביע גם על "חלון הפוריות" שזהו הזמן המומלץ  להשגת הריון.
 • עידוד תקשורת,נטילת אחריות,מעורבות ושיתוף פעולה בין שני בני הזוג.
 • זמינות מיידית לשימוש מרגע שהאישה שולטת בידע ומרגישה בטוחה בו.
 • מתאים לשימוש ע"י זוגות הנמנעים משימוש באמצעי מניעה מטעמים הלכתיים.
 • העלאת מודעות והעצמת האישה בנוגע לבריאותה האישית.

חסרונות השימוש בשיטה:

 • אין הגנה מפני מחלות וזיהומים המועברים במין.
 • יעילות מעשית נמוכה יחסית לשיטות הורמונאליות או התקן תוך רחמי.
 • שימוש בשיטות הטבעיות דורש מחויבות, תכנון ושליטה עצמית של שני בני הזוג וזו הסיבה העיקרית לאי התאמה מבחינה אישית/זוגית לשימוש בהן.

 ככלל השיטה המשולבת למעקב פוריות מתאימה לכל אישה שמוכנה להקדיש זמן ומאמץ ללמוד ולקחת אחריות על פוריותה באמצעות מעקב ותיעוד יומיומי של סימני הפוריות.

לימוד השיטה הטבעית המשולבת בסדנא מרוכזת בת שני מפגשים נפתחת בלימוד השינויים המחזוריים ברמת שלושת המדדים הללו וממשיכה אל מעקב יומיומי אחריהם למשך תקופת למידה אינדיבידואלית לכל אישה.

בד בבד נלמדים החוקים שעל פיהם ניתן לפענח את ממצאי המעקב,כאשר הכוונה היא להגיע למצב שבו כל אחת תהיה מסוגלת לפענח בעצמה את טבלת המעקב שלה בכדי לקבוע מתי היא פורייה ומתי לא.

מניסיוני רב השנים (כ 13 שנה) בהוראת השיטה באופן פרטי ובקבוצות, ניכר הבדל משמעותי בין משתמשות שלמדו באופן מסודר וזכו לתמיכה רציפה ואישית ממנחה מוסמכת ומנוסה, לבין נשים אחרות.

את מוזמנת לבקר באתר השיטה המשולבת למעקב פוריות  www.ifam.org.il תוכלי למצוא בו מידע אודות השיטה, מאמרים בנושאים רלונטיים, מועדי סדנאות  וכמובן להיות בקשר בכל שאלה.

מאת שירלי פבליק, MPH מוסמכת בבריאות הציבור
מנחה מוסמכת, IFAM השיטה המשולבת למעקב פוריות
מרצה בנושא מין בטוח מטעם מרפאות משה"ב לוינסקי/הפרסים

כתיבת תגובה